Zveme naše posluchače 23.9. od 17 h.na benefiční koncert do Kostela Nejsvětější trojice v Zahořanech

O sboru

Historie Cantica Bohemica Litoměřice

Počátek existence tohoto mladého sboru se datuje rokem 2000. Tehdy v květnu slavil litoměřický dětský sbor Hlásek pětačtyřicetiny a pozval bývalé zpěvačky a zpěváky. Z jejich iniciativy pak začala jednání se zakladatelem Hlásku PhDr. Vladimírem Frühaufem (tehdy sbormistrem dívčího sboru Máj) o tom, zda by se vedení sboru neujal. Souhlasil, a tak se v září téhož roku začalo zkoušet. Vznikl tedy ženský komorní sbor, který zanedlouho přijal název na Cantica Bohemica a 28. května 2001 se pod stejným názvem zaregistrovalo také občanské sdružení.

Ačkoli je tedy sbor co do délky doby činnosti velmi mladý, na hudební scéně o sobě dává velmi zřetelně vědět. Prvním velkým úspěchem byl titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži vánoční a adventní hudby Pražské vánoce 2004, druhým možnost reprezentovat Českou republiku na festivalu Cori di Europa 2005 v Itálii, kam jej z dvanácti českých sborů doporučil profesor pražské konzervatoře Radomír Melmuka.

Sbor si vede opravdu velmi dobře a zásluhu na tom má zejména PhDr. Vladimír Frühauf. Jeho jméno je zárukou kvality, neboť Dr. Frühauf získal mnohá ocenění se všemi sbory, které za léta působení v oblasti sborové hudby vedl, ať už to byl již zmíněný Hlásek, nebo Dívčí sbor Máj Střední pedagogické školy v Litoměřicích.

Základ sboru tvoří bývalé členky, z nichž mnohé prošly oběma sbory. Cantica Bohemica se litoměřické veřejnosti poprvé představila v prosinci 2000 na adventním a vánočním koncertě. Bylo to jen tři měsíce od založení sboru a bylo to těžké období začátků, kdy sbor bojoval o přežití. Pomocnou ruku mu ale v lednu 2001 podalo Město Litoměřice. Ačkoli byl sbor ještě v plenkách, získal dotaci, která mu umožnila další účinkování.

Scházíme se jednou týdně na pravidelných zkouškách. Vyžaduje-li to situace, zejména před důležitými koncerty či zájezdy, pak zařazujeme víkendová soustředění. Základem repertoáru jsou zejména sborové skladby a-capella českých i zahraničních autorů a také úpravy lidových písní.

Sbor je každoročně organizátorem Mezinárodních sborových dnů, které mají na Litoměřicku již dlouholetou tradici.

V současné době je nedílnou součástí skupiny litoměřických sborů a zapsal se do povědomí hudebních odborníků i veřejnosti.

Poděkování

Náš soubor má svoje logo, které pro nás v říjnu roku 2001 vytvořil Martin Kosmák, za což mu velmi děkujeme.

Na internetových stránkách od počátku pracovali p.Trtek, p. Suchomel , p.Krumbholc, p.Vízner - za což i jim moc děkujeme.

AdministraceCantica Bohemica - Ženský komorní sbor z Litoměřic
TOPlist