Napsali o nás

Pocta Mistru Ebenovi

Litoměřicko 24, 20. 5. 2009, Miroslav Zimmer

            Ebenovy skladby v různých podobách zněly včera navečer 
ve Varhanním sále Základní školy Boženy Němcové. Pěvecké sbory i další hudebníci vzdali poctu geniálnímu skladateli, hudebníkovi a  pedagogovi k jeho nedožitým osmdesátinám.
           "Možná si někteří pamatují na ten úžasný večer před desíti lety, kdy tu Petr Eben mezi námi byl a kdy právě v tomto sále jsme s ním a s jeho chotí oslavili hudbou jeho 70.narozeniny.  Potkal jsem se s ním i na různých akcích, mj. když jsme byli se sborem Máj na pro nás úspěšném evropském festivalu sborového zpěvu v belgickém Neerpeltu. Byl to skvělý a přitom velmi skromný člověk, moc na něj vzpomínáme a je nám líto, že před dvěma lety odešel do hudebního nebe," řekl  sbormistr Cantiky Bohemiky  Vladimír Frühauf.
          "Jeho skladby máme rádi, i když některé jsou dost obtížné. jJe to pro nás čest vystoupit na této vzpomínkové akci, " uvedla Jana Anufrijenko, která vede litoměřický Hlásek.
           Před početným publikem se pak vystřídaly čtyři sbory, zněly písně z Ebenových cyklů. O pěkný úvod se postaraly 'domácí' Barvičky vedené Jindřiškou Bohatovou. Ebenovy melodie slyšeli posluchači také ve vystoupeních sólistů ZUŠ - flétnistky Terezy Bezděkové a klavíristek Anny Kadlecové a Kristýny Chyňavové, které zvolily několik skladeb z cyklu "Hájíčku zelený".  Hlásek se k Mistru Ebenovi 'přihlásil'  výběrem z cyklů "Zelená se snítka" a "Katonova mudrosloví". Večer gradoval ve vystoupení Pěveckého sdružení litoměřických učitelů (PSLU) se sbormistrem Tomášem Fialou a ženského komorního sboru Cantica Bohemica pod taktovkou Vladimíra Frühaufa.  PSLU si vybralo tři skladby  z cyklu "Národní písně" a "Láska a smrt",  Cantica předvedla  své umění v písních z cyklu "O vlaštovkách a dívkách" a ve čtveřici náročných skladeb z Ebenova "Řeckého slovníku".
  Litoměřičtí zpěváci a muzikanti přesvědčili, že hudba Petra Ebena je stále živá a dokáže člověka povznést, inspirovat a obohatit. Byla to opravdu důstojná Pocta...

AdministraceCantica Bohemica - Ženský komorní sbor z Litoměřic
TOPlist