Koncerty

Vokal Jirkov - sobota 4. 6. 2016

 Koncert sborů Cantica Bohemica, Comodo, Ventilky a především slovinského sboru Ipavska v rámci sborového setkání VOKAL JIRKOV.

Pár slov o koncertě od Mileny Sailerové -ředitelky ZUŠ Jirkov.
Překvapení bylo hned v úvodu koncertu – pozvání přijal slovinský velvyslanec v Praze, pan Leon Marc. Jeho návštěva potěšila a ještě víc to, že setrval tak dlouho, tak rád a přijal pozvání i na malý raut po samotném koncertě.
První skladbou, která ten večer zazněla, byla píseň Zdeňka Lukáše, Za naším huménkem. Byla takovým experimentem Ventilek. Zpívaly ji totiž hostům první den na radnici, a tak nějak se jim zalíbila, a tak si ji oba sbory zkusily v premiéře přímo na koncertě.
Po společné písni Ventilky na podiu osaměly a publikum potěšily jak klasickým repertoárem, tak i populárem. Poté se k nim přidal sbor chomutovského gymnázia, Comodo, a oba sbory pak společně na populární vlně pokračovaly.
Změna nastala až s příchodem PhDr. Vladimíra Frühaufa a sboru Cantica Bohemica. Ve svém programu představily lidové písně ve sborových úpravách. Příjemným překvapením bylo sólové vystoupení paní Dany Gončarovové, která svůj náročný part přednesla s jistotou a lehkostí. A když sbormistr požádal publikum o pomoc, sál se rozvlnil…..
A pak už se blížil závěr koncertu a tedy i slovinský host, komorní sbor Ipavska z Vipavy. Jeho koncertní repertoár byl velmi náročný, dokonale zazpívaný a projev všech zpěváků i velmi kultivovaný. Však také na letošním 10. Mezinárodním festivalu pěveckých sborů, Slovakia Cantat, získal sbor tři zlatá pásma. Publikum v sále bylo nadšené a aplaus zasloužený!
omega aqua terra replica V úplném závěru koncertu ještě následovaly společné skladby. Je to takové potěšení na závěr, kdy si sbory samostatně nastudují stejnou skladbu a v podstatě jen s jednou zkouškou ji přednesou. Krása společných skladeb spočívá především v mohutné síle hlasů. I na sobotním koncertě tomu tak bylo. Dirigování první skladby, Lotus iste, se ujal maestro Michele Josia. Další ze společných skladeb, Českou píseň, dirigoval PhDr. Vladimír Frühauf. A těmito společnými skladbami skončil i společný koncert čtyř sborů. Vy, kdo jste byli přítomni, mi zcela jistě dáte za pravdu, že to byl velký umělecký zážitek, a že nám bude dlouho znít v uších i v srdcích.
AdministraceCantica Bohemica - Ženský komorní sbor z Litoměřic
TOPlist